تبلیغات
مطالب اینترنتی - پنجره‌هایی که به خواب‌ها می‌تابند

پنجره‌هایی که به خواب‌ها می‌تابند

نویسنده : نویسنده چهارشنبه 14 تیر 1396 04:21 ب.ظ  •   مفیدستان:


پنجره‌هایی که به خواب‌ها می‌تابند


کودک و نوجوان > فرهنگی – اجتماعی – خانه فیروزه‌ای > یاسمن رضائیان:
غروب یک روز معمولی مثل روز‌های دیگر بود. من در دنیای خودم نشسته بودم که سراغم آمدی. داشتم چه کار می‌کردم؟ لابد یکی از همین کار‌های معمولی همیشگی را انجام می‌دادم.

بهار از نیمه گذشته بود و شاید داشتم در‌باره‌ی روز‌های بلند تابستان خیال‌بافی می‌کردم و در ذهنم هزار و یک برنامه می‌ریختم که آمدی.

راستی تو چیستی؟ یک احساس؟ صدایی که با من حرف می‌زند؟ یک اتفاق منحصر‌به‌فرد؟ تو می‌توانی هر کدام از این‌ها باشی و در عین‌حال فراتر از تمامشان هستی.

شاید بهتر باشد نامت را باور بگذارم. باوری که گاهی شبیه به ابر‌های عصر تابستان پر از شکل‌های جور‌واجور است و آدم را به رؤیا می‌برد و گاهی مثل باران‌های بی‌مقدمه‌ی خردادی، آدم را از رویارویی با حقیقتی شاد، شگفت‌زده می‌کند. هر چه بودی مرا به حالتی ما‌بین خواب و بیداری بردی. میان این مرز چیز‌های زیادی دیدم.

* * *

گفته بودم گاهی به سرم می‌زند واقعیت‌ها را بدانم. گاهی دلم می‌خواهد سر از فردا در‌بیاورم و جلو‌تر از خودم در زمان حرکت کنم. همیشه دوست داشتم پرده از اتفاقات آینده بر‌داشته شود تا زود‌تر از موعد مقرر برای اتفاقات بکر شادی کنم. گفته بودم گاهی دلم از زمین و زمان می‌گیرد، روز‌ها تکراری می‌شوند و خنده‌هایم مصنوعی. گفته بودم چه‌قدر خوب می‌شد اگر کمی از حال خوب آینده را به امروزم می‌بخشیدی.

روز‌های زیادی زندگی کرده‌ام، اما نه آن‌طور که راضی‌ام کند. مثلاً فقط راه رفته‌ام، بدون این‌که واقعاً راه رفته باشم و حرف زده‌ام بدون این‌که واقعاً حرفی زده باشم. کتاب‌خانه‌ام همیشه آخرین پناهگاه من است و در این روز‌ها، در نهایت به این پناهگاه پناه برده‌ام. اما آن هم مرا راضی نکرده است. چون گاهی هیچ‌چیز آن‌طور که لازم است حقیقی نیست.

این فقدان سرانجام به این سؤال ختم می‌شود: این بیداری که سرشار از نا‌هوشیاری است چه فرقی با خواب دارد؟ برای بیدار بودن به چیزی فرا‌تر از بیداری نیاز است. به تفکر، شهود، آگاهی.

* * *

تو باوری هستی که یک شب سراغ من می‌آیی. می‌گویی بیدار شو. می‌گویی چشم‌های باز‌ت را باز کن. ذهن پر‌شور و غوغایت را از فکر‌های کم‌اهمیت خالی کن و حقیقی فکر کن؛ کمی پر‌رنگ‌تر، کمی آگاه‌تر و کمی خیال‌انگیز‌تر. این‌ تفکر تمام آن چیز‌ی است که برای بیدار بودن نیاز داری.

* * *

آنان را بیدار می‌پنداری، اما درواقع خفتگانند.۱ این جمله از غروب همان روز معمولی در ذهنم نشسته است. با این حساب روزهای زیادی خواب بوده‌ام. اما دلم گرم است به شب‌هایی که در خواب هم هوشیار و بیدار بوده‌ام. شب‌هایی روشن که خواب‌هایی روشن دیده‌ام و آگاه‌تر از زمان بیداری بوده‌ام.

* * *

تو بیداری و هیچ‌گاه خواب تو را فرانمی‌گیرد. همیشه فکر می‌کردم این بیداری، همان بیداری ظاهری ما آدم‌هاست؛ اما حالا فهمیده‌ام این بیداری، نه فقط همان بیداریِ ظاهری، بلکه هوشیاری و آگاهی است. تو بیداری و هر لحظه‌ که بخواهی مرا بیدار می‌کنی.

راستی تعبیر خواب‌های روشنم چیست؟ در خواب‌هایم پنجره‌هایی بزرگ به اتاق‌های تاریک می‌تابند. پنجره‌ها خورشیدند و اتاق را روشن می‌کنند. بازتاب نور‌های آبی و زرد پنجره‌ها اتاق را پر از گرما و آرامش می‌کند.

پنجره‌ها آفریده‌های همیشه بیدار تواند. هرچند هیچ ذره‌ای از آفرینش تو را خواب نمی‌گیرد و تنها انسان است که گاهی حواسش پرت می‌شود و به خواب می‌رود؛ اما گاهی برخی از آفریده‌هایت آشکارا و روشن نشان‌دهنده‌ی ذات بیداری‌اند و پنجره‌ها در این شمارند.

* * *

تو همان باور منحصر به‌فردی که غروب یک روز که در ظاهر شبیه روزهای دیگر است، درِ ذهن همه‌ی ما را می‌زنی، مثل حس رؤیا‌بافی با ابر‌های تابستان، قلب‌مان را سرشار از حسی تازه می‌کنی و کمی از اتفاقات بکر آینده را به امروز‌مان می‌بخشی تا حالمان خوب باشد.

ما واقعی راه می‌رویم و واقعی حرف می‌زنیم. خنده‌هایمان مصنوعی نیستند و کتاب‌خانه‌هایمان برای همیشه پناهگاه روز‌های بی‌حوصلگی‌مان می‌شوند. پنجره‌ها از خواب‌هایمان به بیداری پا می‌گذارند و درونمان را روشن می‌کنند و انگار که معجزه اتفاق افتاده باشد، بعد از آن برای همیشه بیدار خواهیم شد.


۱٫ بخش آغازین ‌آیه‌ی ۱۷، سوره‌ی کهفلینک منبع

بازنشر: مفیدستان

مطلب پنجره‌هایی که به خواب‌ها می‌تابند در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :پنجره‌هایی که به خواب‌ها می‌تابند
http://mofidestan.ir/%d9%be%d9%86%d8%ac%d8%b1%d9%87%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c%db%8c-%da%a9%d9%87-%d8%a8%d9%87-%d8%ae%d9%88%d8%a7%d8%a8%e2%80%8c%d9%87%d8%a7-%d9%85%db%8c%e2%80%8c%d8%aa%d8%a7%d8%a8%d9%86%d8%af/

آخرین ویرایش: - -

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر